Eğitim Birimi

Lal Eğitim Birimi, şirket hedeflerinden yola çıkarak, çalışanlarının ihtiyaç duyabilecekleri donanımların sağlanması için eğitimler planlamayı, yenilikleri takip etmeyi, şirketin deneyimlerinin kurumsallaştırılmasını ve yetenekli insan kaynağının şirkete kazandırılmasına katkı sağlanmayı hedeflemektedir. Aynı zamanda sektördeki tüm aktörler için eğitimler planlamayı hedefleyen Lal Eğitim Birimi, bu hedefler doğrultusunda faaliyetlerine devam etmektedir.

Personellerinin ihtiyacına göre titizlikle belirlenen eğitim içerikleri ile eksper ve kontrolör kadrosunun gelişimlerine katkı sağlanması hedeflenirken, idari personele yönelik olarak da ayrıca eğitimler planlanmaktadır.

           egitim birimi 2

Sektöre yeni giriş yapan değerleme uzmanı adaylarına saha çalışmaları öncesi gerekli teknik bilgiyi edinmeleri amacıyla verilen “Gayrimenkul Değerlemeye Giriş” eğitimlerinde, resmi kurum incelemeleri ve örnek değerleme süreçlerini içeren çalışmalar da yapılmaktadır. Bunun yanı sıra “Tapu Mevzuatına Giriş”, “Kontrolör Bilgi Paylaşım Semineri”, “Tarım Arazileri Değerlemesi”, “Çalışma Yaşamında Etkili İletişim ve Önemi”, “Önemli Tapu Takyidatlarının Hüküm ve Sonuçları”, “Gayrimenkul Değerlemede Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar”, “2013'de İlgili Mevzuatta Yapılan Değişiklikler”, “Revizyon sebeplerinin incelenmesi ve giderilmesi”, “Değerleme İşlem Adımları, Takibi ve Sonuçlandırılması”, “Banka Ekspertiz Şartnamesi Eğitimleri”, “2014'de İlgili Mevzuatta Yapılan Değişiklikler”, “Banka Değerleme Takip Sistemleri, Rapor Formatları Eğitimleri”, “Rapor Kontrolünde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar”, “Makine Değerleme”, “Rapor Kalitesini Yükseltme”, “İmar Planları ve Planlama”, “Mimari proje ve Ruhsat”, “Maden Değerleme”, “Dilbilgisi, Yazım Kuralları, Anlatım Bozuklukları”, başlıkları altında eğitimler düzenlenmiştir.
 

           

Gelen talepler doğrultusunda üniversite öğrencilerine yönelik bilgilendirici faaliyetler düzenleyen Lal Gayrimenkul Değerleme A.Ş., Ankara Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETU) ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde öğrencilere “Gayrimenkul Değerleme ve Sektörü “ konulu seminerler vermiştir.

           

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisanslama Sınavına hazırlanan adaylar için “Gayrimenkul Değerleme Esasları”, “Temel Finans Matematiği Etüt Çalışması” ve “Uzaktan Mesleki Mevzuat ve Etik Kurallar Etüt Çalışması” eğitimleri ücretsiz olarak gerçekleştirilmiştir.

           

Osman Yüksel
İnşaat Mühendisi/SPK Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Uzmanı


Gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisansı ve unvanı, herhangi bir yüksek öğretim kurumundan, lisans ve/ veya yüksek lisans diploması almak ile veya bir meslek grubu mensupluğu ile edinilememekte olup, T.C. Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu tarafından verilmektedir. Bu sebeple değerleme uzmanlığı avukat, doktor, mühendis, mimar vb. gibi mesleki unvanlardan ayrılmaktadır.

Bir çok farklı meslek disiplininin konusu olan bilgilere de hakim olmayı gerektiren “Değerleme Uzmanlığı”, bu yönüyle de farklı bir bilirkişilik niteliğindedir. Gayrimenkul değerleme, içinde barındırdığı konuların çok sayıda olması ve farklı uzmanlık alanlarını ilgilendirmesi sebepleri ile öğrenme ve gelişmenin süreklilik göstermesi gereken bir alandır. Bu bilinç ile gayrimenkul alanındaki bütün gelişmeleri yakından takip eden Lal Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Eğitim Birimi, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda eğitimler planlayarak, hizmet kalitesinin artırılması amacıyla çalışmalarına devam etmektedir.
 

Son Haber • lalmipim2017


  LAL DEĞERLEME MIPIM 2017’DE 

   Lal Gayrimenkul Değerleme ve Müşavirlik A.Ş. dünyanın en prestijli gayrimenkul fuarı olan ve sektörün öncülerini bir araya getiren MIPIM 2017’de açtığı stant ile yerini aldı. 

   

  Fransa'nın Cannes kentinde 1989 yılından bu yana düzenlenen “MIPIM Uluslararası Gayrimenkul Fuarı”, her yıl olduğu gibi bu yıl da gayrimenkul sektörüne yön veren şirketlerin katılımı ile gerçekleşiyor. MIPIM’e katılıp stant açan şirketler arasında yer alan Lal Gayrimenkul Değerleme ve Müşavirlik A.Ş., bu yıl da uluslar arası platformda Türkiye’yi temsil etmenin gururunu yaşıyor.

  Gayrimenkul değerleme sektörünün öncülerinden olan ve “Gerçek Değerin Teminatı” olma hedefi ile faaliyetlerine devam eden Lal Değerleme A.Ş, MIPIM 2017’de sektör temsilcileri ile bir araya gelmeyi amaçlıyor. Uzun yıllardır MIPIM’e katıldıklarını ve çok verimli görüşmeler yaptıklarını belirten Lal Değerleme A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Öz, son üç yıldır da açtıkları stant ile MIPIM’in daimi katılımcılarından biri olduklarını söyledi. MIPIM kapsamında 4 gün boyunca 90 ülkeden, 20 binin üzerinde profesyonelin bir araya geldiğini belirten Ebru Öz, MIPIM’e katılmanın şirketin yurt dışı hedeflerine ulaşması açısından önemli olduğunu ifade etti. Bu yıl kuruluşlarının 20. yılını kutladıklarını ve sektörde önemli bir deneyime sahip olduklarını vurgulayan Ebru Öz, “Tüm sektörlerde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de deneyim çok önemli. Sahip olduğumuz deneyim ve bilgi birikimimiz ile yurt içinde ve yurt dışında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sektörel gelişmeleri yakından takip ediyor, faaliyetlerimize bu doğrultuda yön veriyoruz. Gelişime daima açığız. Son yıllarda kentsel dönüşüm alanında da büyük projelere imza attık. Daha çok çalışarak daha büyük projelere imza atmayı hedefliyoruz.” dedi. MIPIM kapsamında birçok firma ile görüşmeler yapma imkanı bulduklarını söyleyen Lal Değerleme A.Ş. Genel Müdürü Eda Öz ise, bu yıl da ortak projeler geliştirmek adına görüşmeler yapacaklarını ve bu görüşmelerden olumlu sonuçlar elde etmeyi hedeflediklerini belirtti.

  Geçmiş MIPIM’lerde olduğu gibi E68 numaralı stantta misafirlerini ağırlayan Lal Gayrimenkul Değerleme ve Müşavirlik A.Ş.’yi, Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Öz, Genel Müdür Eda Öz, Şirket Kurucusu İclal Öz, Kurumsal Değerleme Bölüm Müdürü Erinç Barış ve İletişim Sorumlusu Alper Yanıkömer temsil ediyor.

   

 • gayrimenkul mevzuatinda yapilan onemli duzenlemeler

   2012-2013-2014 ve 2015 yılları arasında gayrimenkul mevzuatında yapılan önemli düzenlemelerin tümünü artık tek bir kitapta bulmak mümkün. Lal Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Eğitim Bölüm Müdürü Osman Yüksel’in, 2012-2015 yılları arasında gayrimenkul mevzuatında yapılan önemli düzenlemeleri bir araya getirdiği ve düzenlemelerden bir bölümüne ilişkin, değerlendirmelere veya düzenlemeden önceki kısmına yer verdiği kitabı, Gazi Kitabevi tarafından yayımlandı.

   

   

  Kurulduğu günden bu yana gayrimenkul sektörünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yapan Lal Gayrimenkul Değerleme A.Ş., sektörle ilgili yayınların hazırlanmasına da destek oluyor. Bünyesinde kurduğu Eğitim Bölümü ile hem şirket personeline hem de diğer sektör mensuplarına yönelik eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri düzenleyen Lal Değerleme, sektörel yayınlar ile de çalışmalarını sürdürüyor.

  Uzun yıllardan bu yana görev yaptığı Lal Gayrimenkul Değerleme Müş. A.Ş.’de son olarak Eğitim Bölüm Müdürü olarak görev yapan İnşaat Mühendisi Osman Yüksel’in, 2012-2015 yılları arasında gayrimenkul mevzuatında yapılan önemli düzenlemeleri bir araya getirdiği kitabı, Gazi Kitabevi tarafından yayımlanmış olup, kitaba Gazi Kitabevi’nin anlaşmalı olduğu tüm kitapçılardan ya da ilgili internet siteleri aracılığı ile ulaşılabilmektedir.

  “2012-2013-2014 ve 2015’te Gayrimenkul Mevzuatında Yapılan Önemli Düzenlemeler” isimli kitapta, İmar Kanunu, İskan Kanunu, Kat Mülkiyeti Kanunu, Kamulaştırma Kanunu, Tapu Kanunu, Kadastro Kanunu, Yapı Denetimi Hakkında Kanun, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun, Emlak Vergisi Kanunu, Orman ve Mera Kanunları, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuatlarda yapılan önemli düzenlemeler ve düzenlemelerden bir bölümüne ilişkin değerlendirmelere veya düzenlemeden önceki kısmına yer veriliyor.

  Son birkaç yıllık periyotta gayrimenkul mevzuatında önemli düzenlemeler olduğunu ifade eden Osman Yüksel, kitabın gayrimenkul sektörü profesyonellerinin faydalanabileceği bir çalışma olduğunu belirtti. Lal Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Öz de; titiz bir çalışma sonucu hazırlanarak sektöre kazandırılan ve 2012-2015 yılları arasında gayrimenkul sektöründe yapılan tüm önemli yasal düzenlemeleri içeren bu eserin, gayrimenkul sektörünü yakından takip eden herkes için son derece faydalı olacağını ifade etti.

   

   

  “2012-2013-2014 ve 2015’te Gayrimenkul Mevzuatında Yapılan Önemli Düzenlemeler’

  İÇİNDEKİLER

  1. 2012-2013-2014 ve 2015’te İmar Kanunu ve İlgili Mevzuatta Yapılan Önemli Düzenlemeler
  2. 2012-2013-2014 ve 2015’te İskan Kanunu’nda Yapılan Önemli Düzenlemeler
  3. 2012-2013-2014 ve 2015’te Kat Mülkiyeti Kanunu’nda Yapılan Düzenleme
  4. 2012-2013-2014 ve 20115’te Kamulaştırma Kanunu’nda Yapılan Önemli Düzenlemeler
  5. 2012-2013-2014 ve 2015’te Tapu Kanunu ve İlgili Mevzuatta Yapılan Önemli Düzenlemeler
  6. 2012-2013-2014 ve 2015’te Kadastro Kanunu ve İlgili Mevzuatta Yapılan Önemli Düzenlemeler
  7. 2012-2013-2014 ve 2015’te Yapı Denetimi Hakkında Kanun ve İlgili Mevzuatta Yapılan Önemli Düzenlemeler
  8. 2012-2013-2014 ve 2015’te Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ve İlgili Mevzuatta Yapılan Önemli Düzenlemeler
  9. 2012-2013-2014 ve 2015’te Emlak Vergisi Kanunu’nda ve Konutlarda KDV Oranının Tespitine İlişkin Yapılan Düzenleme
  10. 2012-2013-2014 ve 2015’te Orman, Mera Kanunları ve İlgili Mevzuatta Yapılan Önemli Düzenlemeler
  11. 2012-2013-2014 ve 2015’te Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ve İlgili Mevzuatta Yapılan Önemli Düzenlemeler
  12. 2012-2013-2014 ve 2015’te Sermaye Piyasası Kanunu ve İlgili Mevzuatta Yapılan Önemli Düzenlemeler
  13. 2012-2013-2014 ve 2015’te Gayrimenkul Mevzuatı ile İlgili Yapılan Diğer Önemli Düzenlemeler

   

 • Yıl boyunca gerçekleştirdiği 32 Eğitimle dikkat çeken Eğitim Birimi, 2013’e 29 Aralık
  tarihinde gerçekleştirilen
  SPL Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisanslama
  Sınavı öncesinde

  Devamını oku...
 • Günümüzde gayrimenkul piyasaları oldukça büyük
  önem arz etmektedir. Gayrimenkullerin nasıl değerlendirileceği ise,
  uzmanların merak ettiği
  konuların başında gelmektedir.
 • SPL Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavı, Temel
  Finans Matematiği modülüne hazırlık amacıyla 2 günlük bir
  etüt çalışması planlanmıştır. Sınava sayılı günler kala;
  son hazırlık için karışık
Bulunduğunuz Yer  : Ana Sayfa Eğitim Birimi